Pasztet strasburski

Foie gras z ziarnami gorczycy i cebulkami w sosie z kaczki
Pasztet strasburski (po prawej)
Foie gras z sosem typu cumberland

Pasztet strasburski, foie graspasztet produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Tradycyjne świąteczne danie kuchni francuskiej i jedna z najdroższych potraw tej kuchni.

Foie gras serwuje się na ciepło: pokrojone na plastry i usmażone na tłuszczu kaczym lub gęsim albo w formie pasztetu; na zimno: ugotowane w formie do pasztetu lub słoiku, przyprawione solą i przyprawami, ewentualnie armagnakiem.

Oryginalne foie gras uzyskuje się z wątróbek kaczek i gęsi określonych ras:

W celu uzyskania 2–10-krotnie powiększonej patologicznie wątroby (choroba zwana stłuszczeniem wątroby), 3–6 miesięczne kaczki i gęsi przeznaczone na foie gras trzymane są w klatkach i karmione karmą wtłaczaną do przełyku ptaków za pomocą zgłębnika (sondy): 2 razy dziennie (kaczki), 4 razy dziennie (gęsi) przez okres 2–3 tygodni przed ubojem. Dzienna porcja wtłaczanej karmy wynosi do 1,8–1,9 kg. Tucz przymusowy kaczek i gęsi na foie gras, w rażący sposób naruszający ich dobrostan i uważany za okrucieństwo[1] wobec zwierząt, jest prawnie zakazany w wielu państwach świata, w Polsce od 2000.

  1. W tym miejscu warto przypomnieć film dokumentalny Włodzimierza Szpaka Krajobraz z Gęsią poświęcony właśnie tej problematyce, nagrodzony na łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w 1989 roku